A Szentlőrinci Gazdanapok története

A kilencvenes évek elején, a hatalmas társadalmi és gazdasági változás idején - 1991-ben -, elsősorban a külföldi támogatások és a PHARE program fogadása, a vállalkozói kultúra elterjesztése céljából alapították meg a Baranya Megyei Vállalkozói Központ Alapítványt. Magyarországon minden megyében működik ilyen szervezet. Alapvető feladatunk a vállalkozások támogatása tanácsadással, képzéssel, mikrohitellel, pályázatírással és más, a helyi sajátosságokra és igényekre épülő projektekkel. Az Európai Unió - a jelentős pénzbeli támogatásokon kívül - önkénteseket is küldött Kelet-Európába, akik tanácsaikkal, tapasztalataikkal segítették a piacgazdaság módszereinek bevezetését, elterjesztését. Nekünk, Baranya megyében a Peace Corps (Békeszolgálat) egyik amerikai szaktanácsadója - egy vietnami veterán - jutott, aki amerikai példák és tapasztalatok alapján vetette fel, hogy szervezzünk az ottanihoz hasonló mezőgazdasági vásárt - „farmer-sót”.

Az ötletet tett követte és 1994-ben megszületett a Baranya Megyei Vállalkozói Központ legnagyobb projektje, a Szentlőrinci Gazdanapok mezőgazdasági és élelmiszeripari szakkiállítás és vásár, melyet Alapítványunk 1994 óta óta minden évben, egyre nagyobb volumenben szervez meg.

A Szentlőrinci Gazdanapok mára az ország egyik meghatározó szakvásárává nőtte ki magát. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az a tény, hogy rendezvényünket évről évre egyre több kiállító és látogató tiszteli meg!

Az évek során - elsősorban EU finanszírozással - folyamatosan fejlesztettünk. „Zöld mezőn” - a szentlőrinci vásártéren - minden igényt kielégítő infrastruktúrát építettünk ki. Vásárcentrumunkban kiállítócsarnokok, és a több 10.000 m² rendezett füves talajú szabadterület áll kiállítóink rendelkezésére. Igényeiket ezen felül mobil pavilonok, rendezvénysátrak és különféle installációs elemek szolgálják ki. 2014-ben, ugyancsak ezen a telephelyen megépült a Kistermelők Háza, mely helyet, értékesítési lehetőséget, programokat ad a térség helyi és kistermelőinek.

Vásárunk különleges elemei a régi építészet hagyományait idéző fa szerkezetű gazdaságiállat-kiállító épületkomplexum és a Kemencés Udvar.

Kiállításunk tematikája

  • mezőgépek és alkatrészek (nemzetközi és hazai gépgyártók és forgalmazók)
  • növénytermesztés (vetőmagok, műtrágyák és növényvédő-szerek, agrotechnika)
  • állattenyésztés (gazdasági haszonállatok, kisállatfajták, hobbiállatok, takarmánygyártás)
  • élelmiszeripari termékek (húsipar, tejipar, sütőipar, borászat)
  • kapcsolódó ágazatok (finanszírozás, agrármédia, érdekképviseletek, agrároktatás)

Kiállítóink bemutatkozása mellett

  • szakmai konferenciák, kerek-asztal beszélgetések kerülnek megrendezésre neves előadók közreműködésével
  • ételkóstolók kemencés udvarunkban, a gasztronómiai hagyományok őrzőivel, régies és új ízekkel, specialitásokkal
  • szórakoztató programok, vásári mutatványosok, légvárak, zenészek és humoristák részvételével
  • kézműves vásár, melynek keretében népi kézművesek mutatkoznak be, akik sokféle, értékes ,,vásárfiát” árulnak.

Látogatóink hűsége ugyanolyan fontos számunkra, mint az évről évre visszatérő kiállítóink elégedettsége. A vásárra látogatókat minden évben színes programokkal várjuk: a Szentlőrinci Gazdanapokon nemcsak a szakma iránt érdeklődők találják meg a számukra érdekes gépeket, termékeket, konferenciákat, hanem a gasztronómia szerelmeseinek, sőt, a családdal érkezőknek is kellemes kikapcsolódást nyújtunk!